Ateny – udział w seminarium poświęconym innowacyjnym technologiom konserwacji zabytków

Ateny – udział w seminarium poświęconym innowacyjnym technologiom konserwacji zabytków

2 czerwiec 2015 r.

Z inicjatywy kierownictwa Działu Konserwacji Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach wzięliśmy udział w seminarium poświęconym innowacyjnym technologiom konserwacji zabytków, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki zabytków antycznych.

Wygłosiliśmy tam referat na temat naszych doświadczeń w konserwacji marmurów na przykładzie rzeźb André Le Brun’a z otoczenia Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Przedstawiliśmy innowacyjne metody konserwatorskie i badawcze, które zostały zastosowane podczas realizacji tego projektu: konsolidację z wykorzystaniem nano-wapna, oczyszczanie z wykorzystaniem techniki laserowej oraz nieniszczące badania georadarowe w celu oceny stanu konstrukcji rzeźb oraz efektywności wykonanych zabiegów.

Prócz seminarium wraz z konserwatorami greckimi odbyliśmy wizytę na stanowisku archeologicznym w Sanktuarium Artemidy we Vravron w greckiej Attyce, gdzie zastosowano metodę georadarową do badania struktury kolumn świątyń Artemis oraz przeprowadzono konsolidację kamiennych elementów architektury świątyni z wykorzystaniem nanowapna.

 

grecja-small

POSTER_44x60_PRESS

Comments are closed.